Geri DönüşümHurdaMayıs 17, 2022

Strafor™ Geri Dönüştürülebilir mi?

“STYROFOAM” GERİ DÖNÜŞÜM OLABİLİR Mİ?
Paket servis alırsanız, bakkaldan yumurta alırsanız veya postayla paketler alırsanız, büyük olasılıkla “Styrofoam™” ile karşı karşıya kalırsınız. Strafor™, genleşmiş polistiren (EPS) ambalajın belirli bir varyasyonu için ticari markalı bir isimdir. True Strafor™ bina yalıtımında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Görmeye alıştığınız EPS veya köpük polistiren, yumurta kartonlarında, hazır kaplarda, fıstık ambalajlarında ve nakliye sırasında elektronik ve aletleri korumak için kullanılan bloklarda kullanılır.

Artık evinizde bu EPS’ye sahip olduğunuza göre, onunla ne yaparsınız? Belki EPS’nin geri dönüştürülemediğini duymuşsunuzdur, ancak aynı zamanda bir çöplükte sonsuza kadar sürdüğünü de duymuşsunuzdur. Ama ters çeviriyorsun ve işte orada, içinde altı rakamı olan bir geri dönüşüm sembolü.

Takip eden oklar sembolü nedeniyle geri dönüştürülebilir olduğunu düşünebilirsiniz, ancak gerçek şu ki, bazı istisnalar dışında, bu köpük yumurta kartonları, et tepsileri, yer fıstığı veya diğer herhangi bir EPS türü kaldırım kenarı geri dönüşüm sepetinizde geri dönüştürülemez. Bazı istisnalar vardır, ancak çok az yerel yönetim bunları kaldırım kenarı geri dönüşümünde kabul eder.

Kaldırım kenarı geri dönüşüm programlarının çoğunda EPS, daha uzun bir geri dönüşüm kirleticileri listesinin bir parçasıdır (kaldırım kenarında geri dönüştürülemeyen, ancak yine de geri dönüşüm arabasına yerleştirilen öğeler). Bu kabul edilmeyen malzemeler, geri dönüştürüldüğünde, potansiyel olarak tüm geri dönüşüm yüklerinin reddedilmesine neden olarak ve kabul edilen geri dönüştürülebilir malzemelerin geri kazanılmasını zorlaştırarak geri dönüştürüldüğünde yarardan çok zarar verir. Başka hangi malzemelerin geri dönüşüm sürecine zarar verebileceğini buradan öğrenin.

“EPS” – NEDİR?
Artık EPS’nin kaldırım kenarı geri dönüşüm programlarında genellikle geri dönüştürülemediğini biliyoruz, peki neden üzerinde bir geri dönüşüm sembolü var?

EPS, çoğu plastik gibi petrolden yapılır. Polistiren petrolden oluştuğu için, onu teknik olarak geri dönüştürülebilir kılan özelliklere sahiptir. Ancak EPS aynı zamanda %90’dan fazla havadan oluşur, bu da onu hafif ve hacimli yapar.

Bu özellikler, EPS’nin geri dönüştürülmesinin toplama ve taşıma etkilerinin genellikle çevresel faydalardan daha ağır bastığı anlamına gelir. Bu nedenle, EPS’nin geri dönüştürülmesi yalnızca öğütülebildiği ve ardından daha yoğun bir şekle sıkıştırılabildiği zaman verimlidir. Çoğu geri dönüşüm tesisinde bunu yapmak için gerekli ekipman yoktur, bu nedenle EPS’yi geri dönüştürmek için yoğunlaştırılabileceği özel bir yere götürülmesi gerekir.

EPS’NİN GERİ DÖNÜŞÜM YAPILACAĞI YER İŞTE!
EPS’nin geri dönüştürülebileceği bazı yerler vardır. Foodservice Packaging Institute, köpük geri dönüşümü ve farklı EPS türlerini kabul eden yerler hakkında daha fazla bilgiye sahiptir. Ek olarak, bazı nakliye mağazaları, mağazada yeniden kullanım için ambalaj fıstıklarını geri alacaktır.

Bazı yerel yönetimler ve geri dönüşüm şirketleri, özellikle köpük ambalaj için teslim noktalarına sahiptir. Yakınınızda herhangi bir yer olup olmadığını veya programınızın bir istisna olup olmadığını ve kaldırım kenarında kabul edilip edilmediğini yerel yönetiminize danışın.

paylaş
<