Geri DönüşümHurdaMayıs 17, 2022

Geri dönüştürülmüş plastik – neden umursayayım?

Birleşik Krallık’ta düzenli olarak geri dönüşüm yapan 10 kişiden neredeyse 9’undan biri misiniz? Eğer öyleyse, plastik sorununa ve gezegenimize derinden önem verdiğiniz için olabilir. Ancak tüm bu geri dönüşümden sonra, geri dönüştürülmüş plastiğin insanlığın iklim değişikliği üzerindeki etkisinde önemli bir rol oynadığını biliyor muydunuz?

Geri dönüştürülmüş plastik nedir?
Ambalajdaki geri dönüştürülmüş plastik, geri dönüştürülmüş malzemelerden elde edilen plastiktir. Örneğin evde geri dönüştürdüğümüz plastik şişeler ayıklanır, temizlenir, eritilir ve tekrar plastik şişe veya başka eşyalara dönüştürülür. Bazen, (örneğin) %100 geri dönüştürülmüş içerik yazan bir ürünle ilgili bilgiler görebilirsiniz; bu, ambalajın %100 kaynaklı geri dönüştürülmüş plastik kullanılarak yapıldığı anlamına gelir.

Geri dönüştürülmüş plastiği neden önemsemeliyim?
Geri dönüştürülmüş plastikten yeni ürünler yaratmak, çevreye birçok fayda sağlıyor.

Neredeyse tüm yeni plastikler fosil yakıtlardan elde edilir ve plastik üretim süreci her yıl yüz milyonlarca ton sera gazı yaratır. Ne kadar yeni plastik üretirsek, o kadar fazla fosil yakıta ihtiyacımız olursa, iklim değişikliğine o kadar çok katkıda bulunuruz.

Plastiğe alternatifler bulmalıyız (diğer çevresel etkilere yol açmaz), ancak yapamadığımız yerlerde geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmak önemlidir. Aslında, geri dönüştürülmüş plastikten plastik şişe yapmak %75 daha az enerji harcar!

Daha fazla geri dönüştürülmüş plastik oluşturmaya nasıl yardımcı olabilirim?
Cevap kolay, elinizden geldiğince geri dönüşüme devam edin! Mümkün olan en iyi şekilde ne kadar çok geri dönüştürürseniz (örn. durulanmış ve geri dönüşüme hazır), geri dönüştürülmüş plastikten o kadar fazla malzeme yapabiliriz.

paylaş
<