Geri DönüşümMayıs 17, 2022

Elektronik ve Pillerin Geri Dönüşümü Konusunda – Yangınları Sadece Siz Önleyebilirsiniz!

Konu Elektronik olduğunda ve GERİ DÖNÜŞÜMÜNÜZ YANGIN TEHLİKESİ OLABİLİR Mİ?
Satın aldığınız yeni akıllı telefondan heyecan duyarak kılıfından çıkarır ve yeni cihazınızın kurulumunu yapmaya başlarsınız. Yeni modelle yeni değiştirilen eski telefonunuz, atılmaya hazır bir şekilde tezgahın üzerinde duruyor.

Bu bir elektronik ve elektroniklerin çöp sahasına gitmemesi gerektiğinden oldukça eminsiniz ve parçaların geri dönüştürülebileceğini duymuş olabilirsiniz, sonuçta içlerinde değerli metaller var. Fakat bekle! Eski telefonunuzu evdeki geri dönüşüm kutusuna (veya çöp kutusuna) atarsanız ciddi bir yangın tehlikesi oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Piller arızalandığında veya ezildiğinde kıvılcım çıkarabilir veya patlayabilir.

Son yıllarda, cep telefonlarında ve diğer elektronik cihazlarda veya şarj edilebilir pillerde bulunan piller gibi, lityum iyon piller nedeniyle geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınlarda ani bir artış oldu. Aslında, son araştırmalar, atık ve geri dönüşüm tesislerinin yaklaşık %40’ının, kaldırım kenarı geri dönüşümünde pilleri ve küçük elektronik cihazları geri dönüştürmeye yönelik başarısız girişimlerden dolayı her yıl yangın çıktığını göstermektedir.

Geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınların yanı sıra atık ve geri dönüşüm toplama kamyonları da lityum iyon pillerden alev aldı. Bu yangınların hem sürücüler hem de geri dönüşüm tesislerinde çalışan insanlar ve çevredeki topluluklar için aşırı güvenlik tehlikesi olduğunu söylemeye gerek yok.

 

Başka hangi yanlış geri dönüştürülmüş veya “isteğe bağlı” – veya kabul edilmeyen öğelerin geri dönüştürülebileceği umudu – öğelerin atık ve geri dönüşüm işçileri için potansiyel güvenlik tehlikelerine neden olduğunu öğrenin.

ELEKTRONİK VE PİLLER NEDEN PATLAYICIDIR?
Bu kadar basit bir hareketin nasıl bu kadar çok zarara yol açabileceğini hayal etmek zor, ancak büyük veya küçük birçok pil, yanma gücüyle doludur. Pillerin içinde bulunan yanıcı bir elektrolittir, bu dizüstü bilgisayarınızın veya cep telefonunuzun şarjlı kalmasına yardımcı olur, ancak doğru (veya yanlış) koşullara maruz bırakıldığında alev alabilir. Özel işlem gerektiren sadece cep telefonları, tabletler veya dizüstü bilgisayarlar değildir. Tebrik kartlarındaki, küçük elektronik oyuncaklardaki ve e-sigaralardaki minik piller de dahil olmak üzere piller kıvılcım çıkarıp patlayarak yangına neden olabilir.

Bu pil, diğer geri dönüştürülebilir maddelerle birlikte kaldırımınızı terk ettiğinde, genellikle bir kamyonun arkasına atılır. Geri dönüşüm kamyonunun bu parçası yalnızca yüksek sıcaklıklara sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda, yerleştirilen malzemeleri kamyona sığdırmak için sıkıştırarak o pili baskı altına alır. Sıcak yük geliyor!

Yük, geri dönüşüm tesisine teslim edildiğinde zaten değişken olan bu durum daha da vahimleşebilir. Tesiste, pil bir dizi makine ve ekipman aracılığıyla hareket ettirilir ve bu da pilde ek basınç ve potansiyel delikler açılmasına neden olur. Bu koşulları (basınç ve dürtme) tesiste hareket eden kağıt malzeme karışımıyla birleştirin ve işlerin nasıl hızla ısınabileceğini görebilirsiniz.

HANGİ PİLLER GERİ DÖNÜŞÜM YAPILABİLİR VEYA ÇÖPTE ATILABİLİR?
Kullanılmış piller ve küçük elektronik cihazlar söz konusu olduğunda, bunlar geri dönüşümünüze veya çöp kutunuza ait değildir. İşte neden.

Lityum-iyon. Nikel kadmiyum, nikel-metal-hidrit, alkalin veya şarj edilebilir – piyasada pek çok pil türü var. Ve bazı piller kıvılcım çıkarma veya patlama riskini artırsa da veya çevreyi kirletebilecek potansiyel olarak daha tehlikeli içerikler içerebilse de, kullanılmış pilleri ve küçük elektronik cihazları atarken güvenli olmak daha iyidir. Güvenli imha, bu öğeleri yerel bir donanım veya elektronik mağazasına ya da topluluğunuzun size en yakın pil atma seçeneğini sunabileceği yerel bir tehlikeli ev atık tesisine götürmeyi içerebilir.

Özel işlemler aracılığıyla, akülerin tehlikeli içerikleri güvenli bir şekilde atılabilir ve arabalarda ve elektrikli çim ekipmanında bulunanlar gibi piller, ancak doğru yere geri gönderildiklerinde dikkatli bir şekilde yeni akülere dönüştürülebilir.

KULLANILMIŞ PİLLER VE KÜÇÜK ELEKTRONİKLER NASIL GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE ATILIR
Piller ve küçük elektronik cihazlar geri dönüşüme veya çöp kutusuna ait değildir. Bunun yerine, onları güvenli bir toplama alanına götürün veya yerel atık ve geri dönüşüm programınıza sorun.

En önemlisi, elektronik ve şarj edilebilir pilleri geri dönüşüm ve çöp kutunuzdan uzak tutmak istiyorsunuz. Bu, kıvılcım veya patlamalardan kaynaklanan ciddi yangın tehdidini önlemeye yardımcı olacaktır.

Neyse ki, elektronik cihazlarınızın ve pillerinizin güvenli bir şekilde atılması ve geri dönüştürülmesi için birkaç kolay seçenek var. Birçok yerel yönetim, katı atık hizmetlerinizin bir parçası olarak tehlikeli maddelerin ve elektroniklerin toplanması için bir konum sunar. Bu eşyaları güvenli bir şekilde nereye götürebileceğinizi görmek için Şehrinizin veya İlçenizin web sayfasına gidin veya onları arayın.

Donanım, ev geliştirme, elektronik veya ev eşyası mağazasına bir sonraki seyahatinizde, mağazanın pil ve küçük elektronik geri dönüşüm programı sunup sunmadığını kontrol edin. Bu mağazalar genellikle pilleri veya küçük elektronik cihazları geri dönüştürmek için giriş ve çıkışların yakınında özel bidonlar yerleştirir ve özel plastik torba geri dönüşüm ürünlerinin bitişiğinde olabilir.

<